Iwona Bielska

Aktorka filmowa i teatralna
07.09.1952 Bałuty, Łódź

Biografia

Urodziła się w Łodzi, w dzielnicy Bałuty. Po ukończeniu XXVIII LO w Łodzi rozpoczęła studia na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Łódzkiego, które po dwóch latach przerwała. Zdawała do łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera, ale nie dostała się ze względu na tembr głosu. Studiowała w krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej, którą ukończyła w 1977 roku. Debiutowała w tym samym roku na deskach Teatru im. Juliusza Słowackiego, grając Hankę w Moralności Pani Dulskiej, i była związana z tą sceną przez siedem lat.

Przez kolejne sezony występowała w Teatrze STU w Krakowie, Rozmaitości w Warszawie oraz w Nowym w Łodzi. W Teatrze Nowym zagrała jedną ze swoich największych ról - królową Elżbietę w Królowej i Szekspirze; sztuka ta była grana także w Teatrze STU. Za tę rolę otrzymała łódzką Złotą Maskę (Kraków 1997, Łódź 2000) oraz nagrodę na XL Kaliskich Spotkaniach Teatralnych i „Nagrodę Ludwika” w Krakowie. W 1996 powróciła do Teatru im. Juliusza Słowackiego, a po sześciu latach przeszła do Starego Teatru. Gościnnie występowała w Teatrze IMKA. W 2010 roku zagrała żonę Makbeta w spektaklu telewizyjnym Makbet.

Jej filmowy debiut miał być rolą Marty w Na srebrnym globie Andrzeja Żuławskiego, do którego zdjęcia rozpoczęto w 1976 roku, lecz produkcja została przerwana i dopiero w 1989 weszła na ekrany. Pierwszym filmem z jej udziałem, który wszedł na ekrany, były Znaki zodiaku w reżyserii Gerarda Zalewskiego. Szczyt kariery filmowej przypada na pierwszą połowę lat 80. XX wieku, gdzie obsadzano ją w głównych rolach w takich filmach jak Próba ognia i wody, Ćma, Grzechy dzieciństwa, Okno, Wilczyca i inne. Później skupiła się na grze scenicznej, powracając na ekrany w Pułkowniku Kwiatkowskim Kazimierza Kutza. W połowie lat 90. pojawiła się w epizodycznej roli w filmie Jak narkotyk, a w 2000 w Wyrok na Franciszka Kłosa. W tym samym roku po raz pierwszy zagrała w serialu Adam i Ewa. W 2004 wystąpiła w Weselu Wojciecha Smarzowskiego, za którą otrzymała Polską Nagrodę Filmową, czyli Orła.

Talent aktorski pozwala Bielskiej tworzyć postacie o skrajnie różnych osobowościach, dzięki czemu często gości w serialach i telenowelach m.in. Niania, Hela w opałach, Magda M. Od 2011 grała w serialu Przepis na życie; pojawiła się także w Aida i Baron24.

Zobacz pełny artykuł na Wikipedii

Osiągnięcia

Złota Maska (Kraków 1997, Łódź 2000) za rolę Królowej Elżbiety w Królowej i Szekspirze
Nagroda na XL Kaliskich Spotkaniach Teatralnych
Nagroda Ludwika w Krakowie
Polska Nagroda Filmowa (Orzeł) za Wesela (2004)
Medal Kalos Kagathos (2017)

Ciekawostki

W młodości uprawiała wyczynową siatkówkę, reprezentując ŁKS Łódź.
Jej mężem jest aktor Mikołaj Grabowski, mają syna Michała.
W 2017 otrzymała medal Kalos Kagathos.

Udostępnij