Łódź: kierowca dwukrotnie po chodniku w 30 minut ukarany mandatem 3 tys. zł
Kierowca w Łodzi dwukrotnie poruszał się po chodniku w 30 minut; zapłacił łączny mandat 3000 zł.
Policjanci z Wydziału Wykroczeń i Przestępstw w Ruchu Drogowym Komendy Miejskiej Policji w Łodzi ustalili kierującego, który w ciągu 30 minut dwukrotnie poruszał się po chodniku, co jest zabronione przepisami ruchu drogowego. Wykroczenia zostały nagrane i przekazane policji przez świadka. 42-letni mężczyzna został ukarany mandatami o łącznej wartości 3000 zł.
24 stycznia 2022 roku na skrzynkę mailową Wydziału Wykroczeń i Przestępstw w Ruchu Drogowym wpłynęło zawiadomienie od mieszkańca Łodzi o jazdę po chodniku. Wykroczenie miało miejsce 4 stycznia 2022 roku na ulicy Pabianickiej, odpowiednio o godzinie 11:15 i 11:45. Zgłaszający podkreślił bezpieczeństwo pieszych i wagę nagrania.
Funkcjonariusz prowadzący sprawę zapoznał się z materiałem wideo, na którym w krótkich odstępach czasu kierujący nissanem dwukrotnie porusza się po chodniku przeznaczonym wyłącznie dla ruchu pieszych. Ustalił również właściciela pojazdu, który podczas przesłuchania obejrzał nagranie.
42-letni mężczyzna wyjaśniał, że do serwisu, do którego zmierzał, nie było innej drogi, i że poruszał się chodnikiem, bo nie dostrzegł pieszych. Za popełnione wykroczenia otrzymał mandaty karne łącznej wysokości 3000 zł.
Policja przypomina, że najważniejsze jest bezpieczeństwo pieszych i stosowanie przepisów ruchu drogowego. Art. 26 ust. 3 pkt 3 Ustawy Prawo o ruchu drogowym zabrania jazdy wzdłuż chodnika lub przejścia dla pieszych. Za stworzenie zagrożenia dla pieszych w takiej sytuacji grozi grzywna nie niższa niż 1500 zł; w przypadku sprawy w sądzie grzywna może sięgać 30 000 zł, a w skrajnych przypadkach nawet utrata prawa jazdy.
WRD KMP w Łodzi
Źródło: policja.gov.pl